فلومتر پکیج دستگاهی است که برای اندازه گیری جریان میزان مایع و گاز در سیستم های گرمایشی و سایر سیستم ها نصب می شود

برای کیفیت بهتر فرآیند سیستم گرمایش، جریان آب باید دقیقاً اندازه گیری شود. در این مقاله قصد داریم شما را با دبی سنج و عملکرد آن با جزئیات بیشتری آشنا کنیم. با ما همراه باشید زیرا داشتن اطلاعات کافی در مورد این قطعه می تواند کمک زیادی به شما در تعمیر پکیج کند.

فلومتر پکیج دیواری قطعه ای است که در پکیج و آبگرمکن برای اندازه گیری حجم یا دبی آب گرم استفاده می شود.دب سنج نام دیگر فلومتر است.

دبی سنج که دبی به معنای حجم و کمیت است. امروزه برخی بر این باورند که فلومتر و فلوسوئیچ یکی هستند، اما این باور اشتباه است و با هم فرق دارند. در این مقاله شما را با فلومتر و نحوه عملکرد آن و همچنین تفاوت فلومتر و فلوسوئیچ آشنا می کنیم.

فلومتر پکیج چیست؟

. در واقع این قطعه یکی از عواملی است که باعث گرم شدن آب در ساختمان پکیج می شود. فلومتر یا فلوسوئیچ از اجزای مختلفی مانند آهنربا، سنسور و توربین مغناطیسی تشکیل شده است.

flowswitch پکیج چیست؟

فلوسوئیچ پکیج قسمت متفاوتی از فلومتر است. در واقع بهتر است بگوییم فلوسوئیچ در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت و اکنون با فلومتر جایگزین شده است.

در واقع فلو سوئیچ و در برخی مدل ها فلومتر یکی از سنسورهای روی پک دیواری است که در ورودی آب سرد قرار می گیرد و وظیفه دارد در زمان باز بودن شیر آب گرم به تابلوی کنترل اطلاع دهد

بنابراین برد فرمان لازم را به قسمت های دیگر می دهد تا آب گرم شود، بنابراین با این تعبیر وقتی شیر آب گرم را باز می کنید و متوجه می شوید که پکیج جواب نداده و آب هنوز سرد است، از این نظر کنترل برد پکیج متوجه باز بودن آب نشده است و به طور کلی اولین قسمتی که باید فوراً بررسی شود فلو سوئیچ یا فلومتر در پکیج های جدید است.

تفاوت بین پکیج فلومتر و فلو سوئیچ چیست؟

امروزه فلومتر جایگزین مناسبی برای فلو سوئیچ است و در قدیم بیشتر از این قطعه استفاده می شد. امروزه در بسته بندی های جدید از فلومتر برای گرم کردن آب و اندازه گیری حجم آب استفاده می شود.

اما سوال اینجاست که این دو بخش چه تفاوت هایی با هم دارند؟ تفاوت بین فلوسوئیچ و فلومتر در نحوه عملکرد آنهاست. نحوه کار فلوسوئیچ به این صورت است که فقط وظیفه قطع و وصل جریان یا مدار را بر عهده دارد اما فلومتر پکیج وظیفه گرم کردن آب و اندازه گیری حجم آب را بر عهده دارد. این دو قسمت از نظر ظاهری متفاوت هستند.

ادامه مطلب  تست

نحوه عیب یابی فلوسویچ پکیج یا فلومتر پکیج چگونه است؟

توجه داشته باشید که برای عیب یابی فلو سوئیچ و فلومتر هرگز پکیچ را در حالت زمستانی قرار ندهید زیرا احتمال خطای عیب یابی افزایش می یابد. علاوه بر این، ورودی آب سرد باید به فلوسوئیچ یا فلومتر متصل شود

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که در صورت خرابی فلوسوئیچ یا فلومتر، پکیج هیچ خطایی را گزارش نمی دهد و می توانید با روش زیر عیب یابی کنید:

برای تست فلو سوئیچ پکیج، ابتدا پکیج را در حالت تابستانی قرار می دهیم، سپس شیر آب گرم را باز می کنیم (به اندازه کافی، یعنی بیشتر از 0.2 بار). اگر پکیج روشن شد و شروع به کار کرد، به این معنی است که فلوسوئیچ سالم است. اما اگرپکیج روشن نشد و تغییر نکند، نشان دهنده خرابی سوئیچ جریان است.

البته برعکس این حالت هم صادق است، یعنی اگر پکیج در حالت تابستانی بدون بازکردن شیر آب گرم شروع به کار کند باز هم فلوسوئیچ خراب است. زیرا شناور تفلون آن در قسمت بالایی گیر کرده است و حس می کند که شیر آب باز است.

اما در مورد فلومترها هرگز این اتفاق نمی افتد زیرا اگر توربین فلومتر گیر کند دیگر جریانی به برد ارسال نمی شود و پکیج روشن نمی شود و این یکی از مزیت های فلومتر نسبت به فلوسوئیچ است.

نحوه تعمیر فلومتر پکیج

زمانی که فرکانس خرابی دبی سنج پکیج زیاد نیست و نیازی به تعویض ندارد، وقت آن است که به فکر تعمیر آن باشیم. اولین قدم برای تعمیر و سرویس فلومتر شما این است که 3 مورد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نیازی به تعویض ندارد و نیاز به تعمیر دارد.

یکی از مواردی که باید بررسی کنید سلامت محفظه فلومتر است در غیر این صورت نیاز به تعویض دارید. دوم، باید مطمئن شوید که اتصالات بین فلومتر و برد کنترل قطع نشده باشد. سوم، باید مطمئن شوید که برد کنترل سالم است.

نتیجه گیری

تعمیر و نگهداری از فلومتر پکیج باعث افزایش کارایی و عملکرد بهتر سیستم پکیج می شود