افرادی که یک سایت برای خود و کسب و کار خود تهیه میکنند و قصد دارند فعالیت خود را آغاز کنند اگر چیزی در مورد سئو و معیار های آن از جمله ایجاد بک لینک های خوب که باید مهم شمرده شوند را ندانند باعث میشود تا تلاش های بی فایده و بی نتیجه ای را که فقط باعث وقت تلف کردن میشود را متحمل شوند و در نتیجه هر روز نا امیدتر و نا امید تر میشوند.

سئو که مهم ترین معیاری است که یک سایت توسط گوگل رتبه بندی و جایگاهی در صفحات گوگل بدست می آورد باید جدی گرفته شود .

شما برای داشتن صفحات با سئو خوب باید معیار های خود سئو را نیز رعایت کنید که بیش از 200 معیار برای آن تعریف شده است که با توجه به شرایط و پیشرفت روز افزون تکنولوژی و رقابت در این دنیا این معیار ها بیشتر و سخت گیرانه تر و با ارزش تر از قبل میشنود.

یکی از معیار های مهم سئو داشتن بک لینک مناسب و خوب است تا صفحات وبسایتتان را به جایگاهی مناسب در نتیجه جستجو های گوگل برساند که ما قصد داریم در این مقاله نحوه تا ایجاد بک لینک را برای شما بطور کامل و جامع بیان کنیم.

بک لینک چیست؟

بک لینک یا لینک خارجی لینکی است که از یک سایت به سایت دیگر پیوند داده میشود و این از طرف گوگل به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته میشود پس هرچه لینک های خارجی به یک سایت بیشتر باشد آن سایت سایتی معتبر و جامع و کامل است و جایگاه بهتری نیز نزد گوگل خواهد داشت.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که خود صفحه ای که به صفحه دیگر لینک داده است و شامل بک لینک است نیز شامل لطف گوگل میشود و گوگل به آن صفحه هم امتیاز مثبتی میدهد.

برای ایجاد بک لینک راه های مناسب و نامناسب و خطرناکی وجود دارد ولی اگر بخواهیم راهی را به شما پیشنهاد کنیم راه مناسب و اصلی برای ایجاد بک لینک است که آن هم کار کردن بر روی سایت و محتوای و صفحات وب سایتتان است زیرا این گونه هم سایت خود را توسعه میدهید و هم دیگران شمارا انتخاب خواهند کرد و از نظر دیگران هم گزینه مناسبتری برای لینک دادن هستید ولی ما سعی میکنیم تا دیگر راه های موجود را  نیز برایتان بررسی و بیان کنیم .

بک لینک

پنج مرحله ایجاد و یا جذب بک لینک خوب :

1 . در این مرحله باید سایت پیدا کنید .

2 . در این مرحله شما باید لینک را بررسی کنید .

3 . ویژگی اصلی برای محتوایتان را ایجاد کنید .

4 . لینک طعمه را ایجاد کنید .

5 . ارتباط دادن لینک .

بررسی مرحله اول ایجاد بک لینک :

اولین گام برای ایجاد یک بک لینک مناسب این است که شما سایت هایی که دارای بک لینک های خوبی هستند را بررسی و پیدا کنید و همچنین به دنبال سر نخ هایی از این که چگونه آن ها این امتیاز را بدست آوردند و بطور کلی یک علت برای اینکه دیگران به سایت های دیگر لینک میدهند این است که آن سایت ها محتوای خوب و کاملی داشته اند و یا ظاهر خوبی داشته اند و یا محصولات خوب و معتبری ارائه میکنند .

پس گام اول این است که سایت هایی که بک لینک مناسبی دارند را مورد بررسی قرار دهید.

و یا اینکه اگر خودتان دارید از راه های مختلف برای خوتان بک لینک ایجاد میکنید به دنبال سایت مناسب برای اینکار باشید که سایت های وبلاگی بهترین گزینه اند .

بررسی گام دوم ایجاد بک لینک :

گام دوم این است بک لینک ها را بررسی کنید و ببینید چه کسی ممکن است لینک بدهد به صفحه تان یا چه کسانی در حال حاضر به صفحه تان لینک داده اند یا به چه محتوایی اشاره داشته است که در سایت ما وجود داشته و همچنین این باعث میشود به این موضوع پی ببریم که چه موضوعی از محتوا و مقاله یا صفحه سایت ما جذاب بوده است و در آن صفحه چه چیزی وجود داشته است و به چه دلیلی جذاب است مثلا ممکن است شما آن موضوع را کامل تر از بقیه مورد بررسی قرار داده بودید که برای بقیه جذاب بوده است و با پی بردن به این موضوعات شما میتوانید برای محتوای بعدیتان بهتر عمل کنید.

بررسی مرحله سوم ایجاد بک لینک :

گام سوم از ایجاد بک لینک این است که شما ویژگی اصلی و مهم و کلیدی از یک موضوع مشخص را در مقاله خود ایجاد کنید و البته این کار را به نحو احسنت انجام دهید که اگر نمیدانید ویژگی اصلی یک موضوع چه چیزی میتواند باشد همانطور که در دو بخش قبلی نیز آن را برای شما بیان کردیم این کار را با برسی سایت های دیگر خواهیم کرد .

برای روشن کردن این موضوع دوباره با ذکر مثال آن را برایتان به شکل ساده و واضح بیان خواهیم کرد.

فرض میکنیم شما میخواهید محصولات خانگی بفروشید و برای آن محتوا تولید کنید واضح است که شما باید جزئیات محصولات از جمله مارک و تصویری از محصول و قیمت و… را خیلی خوب برای معرفی محصول به مشتری در صفحه مربوطه به آن همراه با توضیحات مختصر و کامل برای آن ارائه کنید تا دیگران به عنوان یک سایت معتبر و منبع وب سایتتان شما را بشناسند و در صفحات مختلف خود به صفحات سایت شما لینک بدهند پس در اینجا ویژگی اصلی و کلیدی برای محتوایمان یک معرفی کامل برای محصولاتمان بود .

قابل ذکر است که تمام این کار ها و مراحل را هم میتوانید در صفحه وبسایتتان بکنید تا دیگران به صورت طبیعی با دیدن صفحه تان به شما لینک بدهند یا اینکه شما اگر خودتان دارید برای خودتان از صفحات دیگر بک لینک ایجاد میکنید هم میتوانید انجام دهید.

بررسی مرحله چهارم ایجاد بک لینک :

گام چهارم از ایجاد بک لینک ایجاد لینک طعمه است ، لینک طعمه همانطور که از نامش هم قابل درک و تشخیص است لینکی است که مخاطب و کاربر را به کلیک کردن و ورود به صفحه مدنظر ترغیب کرده و با استفاده از راهکار ها و روش های گوناگون کاربر را جذب کند تا به صفحه مدنظر ورود کند .

شما فقط میتوانید دراین فرایند و در این مرحله محتوای خوب و جذاب و با کیفیت تولید کنید که کامل باشد تا باعث جذب بک لینک ها به صفحاتتان بشود.

ولی اگر این خودتان هستید که دارید بک لینکی تولید میکنید و به سایت خارجی دیگری لینک میدهید این مسئله میتواند پراهمیت و مهم باشد.

مرحله پنجم ایجاد بک لینک:

در این مرحله باید توجه داشته باشد که اگر خودتان دارید برای خودتان بک لینک ایجاد میکنید یا به طور کلی دارید اینکار را میکنید بهتر است که به مطالب یا صفحاتی لینک بدهید که به مطلب شما مربوط باشد.

به طور کلی بک لینک را برای صفحاتی ایجاد کنید که به محتوای شما مربوط باشد زیرا در این صورت تاثیر بهتری خواهد داشت.

و برای این منظور بهتر است که اگر دارید مطلبی آماده میکنید و میخواهید بک لینک هم در آن ایجاد کنید پس این کار را با ایجاد متنی برای معرفی و برقراری ارتباطی با مطلب کنونی اتان بکنید و البته همانطور که اشاره شداین کار را باید با صفحاتی بکنید که بهم مرتبط اند.

همه اینها راه ها وگام های ایجاد یک بک لینک خوب بود حالا این سوال پیش میاید که چگونه این کار هارا انجام دهید البته اگر خودتان میخواهید برای خودتا بک لینک ایجاد کنید.

بک لینک

چگونه برای صفحات خودمان بک لینک ایجاد کنیم ؟

خب برای اینکار شما باید به یک سایتی مراجعه کنید که بتوانید صفحات خودتان را برای تولید محتوا و ایجاد مقاله داشته باشید و این سایت ها این قابلیت را در اختیار شما قرار دهند.

نمونه بارز آن ویکی پدیا است البته که ویکی پدیا سایت خیلی مناسبی برای ایجاد بک لینک نیست اما این قابلیت را دارد که شما صفحات خودرا جهت تولید محتوا داشته باشید .

خب در مرحله بعد شما باید یک مقاله تولید کنید و محتوایی در آن صفحه داشته باشید و سعی خود را بکنید تا این کار را به نحو احسنت انجام دهید زیرا هرچه اینکار را بهتر انجام دهید نتیجه بهتری نیز خواهد داشت.

شاید این سوال پیش بیاید که آیا میتوان هرنوع محتوایی با هر نوع موضوعی تولید کرد ؟ نه نباید این کار را کنید زیرا مقاله یا محتوایی که در آن صفحه تولید میکنید باید با موضوع صفحه ای که در سایتتان دارید و قصد دارید برای آن بک لینک ایجاد کنید یکی باشد .

به عنوان مثال شما صفحه ای در مورد خرید و فروش لباس یا لوازم خانگی دارید که میخواهید برای آن بک لینک ایجاد کنید واضح است که شما باید در آن مقاله ای که برای ایجاد بک لینک در حال ایجاد کردن هستید باید با موضوع هایی مشابه این کار را کنید که مرتبط با موضوع مقاله اصلی تان در سایتتان باشد .

نکته بعدی در جهت ایجاد بک لینک که باید به آن توجه داشته باشید این است که در موضوع نوشته یا عنوان های آن باید گزینه های مناسب و خوبی را انتخاب کنید تقریبا میشود گفت که هر نکته ای که باید در هنگام ایجاد یک مقاله خوب باید رعایت کرد را باید در آنجا نیز به آن ها توجه داشته باشید.

در مرحله بعد که مرحله قرار دادن لینک در محتوایتان است که همان لحظه ایجاد بک لینک است باید تمام مراحلی که برای ایجاد یک بک لینک خوب که در ابتدا نیز به آن اشاره شده است را رعایت کنید مثل سعی کنید لینک طعمه ایجاد کنید و یا قبل از قرار دادن لینک توضیحاتی درباره آن صفحه و محتویات آن بدهید و…

نکته بعدی در ایجاد بک لینک این است که نباید محتوای درون صفحه اصلی که دارید برای آن بک لینک ایجاد میکنید با محتوای مقاله اتان در صفحه فرعی که فقط برای ایجاد بک لینک دارید برای آن تولید محتوا میکنید یکی باشد .

منظور از این که میگوییم مقاله فرعی این نیست که آن مقاله مهم نیست نه ولی واضح است که از مقاله اصلی تان اهمیت کمتری دارد که یکی از دلایلی که نباید محتوای هر دو مقاله یکسان باشد همین موضوع است .

نکته بعدی در ایجاد بک لینک این است که نباید در ایجاد و تولید بک لینک و یا لینک دادن به صفحه اصلی در سایتتان افراطی صورت گیرد و باید در حد یک یا دو بار این کار را انجام دهید زیرا در غیر این صورت نه تنها امتیاز مثبتی نخواهید گرفت بلکه از طرف گوگل امتیاز منفی نیز خواهید گرفت که ممکن است برای سایت و کسب و کارتان خطرناک باشد.

بطور کلی در هر مرحله از ایجاد بک لینک باید دقت زیادی صورت گیرد که و هوشیارانه این کار انجام شود تا تاثیر مثبتی حال شود و اگر اشتباهی صورت گیرد به ضررتان تمام خواهد شد پس دقت کافی را در حین انجام این کار داشته باشد.

خب اگر همین نکات را رعایت کنید حتما و بدون شک تاثیر خوبی کسب خواهید کرد اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که برای داشتن یک سایت خوب با سئو مناسب باید صبر داشته باشید زیرا صبر و پشتکار در هر کاری بخصوص در این مبحث اثرات و نتایج فوق العاده ای خواهد داشت .

و اما اگر میخواهید که بیشتر پیشرفت کنید و نتایج بهتری را برای سایتتان داشته باشد بهتر است که چند وبلاگ یا همان صفحه فرعی مثلا دو یا سه تا که برای هر کدام محتوای خوبی باید تولید کنید که اما یکی از آن ها باید از بقیه کامل تر باشد و لینک آن را نیز در دیگر صفحات فرعی تان همراه با لینک صفحه اصلی تان در آن صفحات قرار دهید و بهتر است لینک صفحه اصلی تان را فقط یکبار در آنها قرار دهید و در صفحه فرعی تان که کامل تر از بقیه بوده و برای آن هم در دیگر مقالاتتان بک لینک ایجاد کردید حداقل دوبار لینک صفحه اصلی تان را در آن قرار دهید .

خودتان مشاهده خواهید کرد که تاثیر فوق العاده عالی ای برایتان بدنبال خواهد داشد و از نتایج آن شگفت زده خواهید شد اما فراموش نکنید که نباید در این کار افراطی صورت گیرد زیرا در این صورت تاثیر منفی بدنبال خواهد داشت (پس هوشیارانه این کار را بکنید).

برای درک بهتر نحوه لینک سازی و اهمیت و تاثیرات آن برای صفحاتتان مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید (راهنمای لینک سازی).

ارسال دیدگاه